22.07
2016

Porównywarka kantorów - jak korzystać?

Szukasz kantoru internetowego dla siebie? A może kantoru stacjonarnego w okolicy?
Porównywarka kantorów to narzędzie, które może okazać się bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniego kantoru. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz wiedzieć, jak z niej korzystać. Na zapytanie o porównywarkę kantorów na pierwszej stronie wyników w Google pojawi Ci się kilka różnych serwisów prezentujących zestawienia kantorów i ich usług.


Którą porównywarkę wybrać?
Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kantoru Cię interesuje: stacjonarny czy internetowy. Jeśli szukasz tradycyjnego kantoru w konkretnej lokalizacji, nie ma sensu przeglądać wszystkich porównywarek, ponieważ cześć z nich skupia się tylko na kantorach internetowych (określa się je także jako: kantory online, ekantory, e-kantory). Porównywarki kantorów internetowych to np.: kurencja, strefawalut, marketportal, kantorbox. Serwisy, które oprócz kantorów internetowych uwzględniają też tradycyjne kantory to np. quantor i kantory.pl

Kursy prezentowane w porównywarkachNiektóre porównywarki czerpią kursy walut bezpośrednio z tabel ze stron internetowych kantorów i podają częstotliwość aktualizacji kursu obowiązującą w danym kantorze (np. w Kantoria.com jest to co 10 sekund). Inne serwisy aktualizują kursy według różnych częstotliwości, np. co godzinę. Zwykle nie ma dużych wahań kursu w ciągu godziny czy nawet dnia, ale dobrze jest wiedzieć, jakie kursy wyświetla porównywarka kantorów – im większa kwota wymiany, tym bardziej istotna będzie częstotliwość zmiany kursów i ich faktyczna wartość.


Zawsze dobrze jest sprawdzić aktualny kurs bezpośrednio w kantorze.

Pamiętajmy też, że w porównywarkach podawane są wartości z głównych tabeli kursowych kantorów, więc jeśli jakiś kantor dolicza sobie dodatkowe koszty albo marżę do kursu, porównywarka nie wychwyci tego i nie ukaże w zestawieniu. Zdarza się, że kantor podaje kursy, które obowiązują dla bardzo wysokich kwot, co nie jest oznaczone w tabeli kursów, lecz dopisane poniżej drobnym drukiem. W przypadku kantorów stacjonarnych, które nie mają aktualizowanych stron www, kursy mogą być przybliżone lub w ogóle może ich nie być w porównywarkach.


Wyszukiwanie dla konkretnej transakcji.
Niektóre porównywarki oferują możliwość wyszukania kantoru według zapytania o konkretną transakcję. Wpisujemy wówczas ilość potrzebnej waluty i wybieramy bank, w jakim mamy rachunki. System wybierze te kantory internetowe, w których możliwa jest realizacja tej konkretnej transakcji i pokaże, ile zapłacimy za walutę w każdym kantorze. Pamiętajmy, że zawsze najlepiej jest przejść do danego kantoru (bezpośrednio z porównywarki lub wpisując jego nazwę w okno wyszukiwarki internetowej) i zweryfikować aktualny kurs. Bezpośrednio na stronie kantoru odnajdziemy też więcej informacji, które mogą nas zainteresować, np. o aktualnych promocjach czy dodatkowych opłatach.


Kolejność wyświetlania kantorów.
Kolejność ukazywania na liście wyników zależy od systemu, w oparciu o który działa dana porównywarka. Spodziewany wynik to od najbardziej atrakcyjnej cenowo oferty do najmniej atrakcyjnej. Nie zawsze jednak tak jest, np. marketportal podaje wyniki w postaci zaznaczeń „v” na alfabetycznie ułożonej liście wszystkich porównywanych kantorów. W każdej porównywarce znajdziemy też oferty promowane, bardziej widoczne, często usytuowane wyżej (choć niekoniecznie są to oferty z najlepszym kursem), a także te, które oferują jeszcze dodatkowe promocje dla osób odwiedzających konkretną porównywarkę. I znów nie znaczy to, że inne kantory nie mają w swojej ofercie dodatkowych promocji, zwykle każdy jakąś ma – opisaną na swojej stronie internetowej. W porównywarkach obraz kantoru jest zawsze nieco uproszczony.


Czas realizacji, waluty, banki...
Kiedy już przefiltrujemy wyniki i mamy na oku kilka kantorów, które wydają nam się odpowiednie, poświęćmy chociaż chwilę na pozyskanie kilku dodatkowych informacji o każdym z nich. Oprócz usługi wyszukiwania kantorów według kursów, w porównywarkach możemy dowiedzieć się więcej o prezentowanych serwisach, wchodząc w ich wizytówki. Poznamy godziny obsługi transakcji, banki do których kantory oferują bezpłatne przelewy walutowe, czas realizacji transakcji, oferowane waluty, itp. Może okazać się, że najtańszy kantor internetowy ma mniej dogodne warunki składania stałych zleceń, a przelew co prawda wykona dla nas darmowo, ale potrwa to dłużej niż u konkurencji. Wybór najlepszego kantoru może więc okazać się nie taki oczywisty, jak pokaże nam automat wyszukiwarki. Wszystko zależy od naszych potrzeb w danym momencie.


Rejestracja.
Gdy już się zdecydujemy i wybierzemy kantor dla siebie, czas na rejestrację. Porównywarki dają możliwość wykonania rejestracji w kantorze poprzez kliknięcie w specjalny przycisk przy opisie kantoru – wówczas w kantorze odnotowana będzie informacja, że rejestrujemy się ze strony porównywarki. Możemy też opuścić porównywarkę i wybrać opcję rejestracji bezpośrednio na stronie kantoru. W przyjaznym użytkownikowi kantorze rejestracja powinna być niezobowiązująca. Wymiana walut będzie możliwa po wykonaniu kolejnych kroków w serwisie wybranego kantoru internetowego.


Autor: Anna Dawid

Zacznij korzystać z kantoru online i oszczędzaj

Szukasz szczegółów? 
Przejdź do działu Pomoc

Masz pytania? 
Zadzwoń 517 570 460